הפעל עצור
  • 1
  • 2
  • 3

הרב אויערבאך ליד לאחים:"תבקשו הקמת ועדת חקירה..הדברים נוגעים עד הלב..הנני מתפלל להצלחתכם"

בשנת ה'תשי"ז (1957) החלו ה'פעילים' להוציא חוברת בשם "הדים", בה תוארו מעשי הכפייה של המימסד הישראלי כלפי העולים בתחומים שונים. המעשים שהושתקו בתקשורת הישראלית, זכו לחשיפה רבה ב"הדים" ושוגרו לכלל הרבנים וחברי הכנסת בארץ, לאישי ציבור מכל גוני הקשת הפוליטית ולמערכות העיתונים.


בחודש חשון תשי"ח פורסם בחוברת 'הדים' על שורה של מעשי כפייה מזעזעים בתחום החינוך, שעיקרם הפעלת לחץ ואיומים על הורים דתיים כדי שישלחו את ילדיהם לבתי-ספר חילוניים. אחד המקרים החמורים היה כאשר תושבי היישוב שדה-דוד - כולים עולים דתיים ממרוקו - נאלצו לשלוח את ילדיהם לבי"ס חילוני, ומשרד החינוך סירב להקים עבורם בי"ס דתי. התושבים חתמו על 'פטיציה', עצומה הדורשת הקמת בי"ס דתי, אך סגן שר החינוך מר עמי אסף טען שהחתימות מזויפות!


ראוי לציין כאן קטע ממכתב שכתב בזמנו יו''ר יד לאחים הגרש''ב ליפשיץ זצ''ל
"מטרת עבודתנו.. להסביר ליהודים שומרי תורה את זכותם לחינוך דתי.. זכותו האלמנטארית של כל אזרח להקנות לילדיו כפי רוחו".


בגלויה שלפנינו פונה הגאון הרב שלמה זלמן אויערבאך זצ"ל - ראש ישיבת 'קול תורה' ומגדולי הפוסקים בדור האחרון - אל ה'פעילים' לאחר שהובא בפניו גיליון "הדים" הנ"ל ומציע להם לפעול בשני כיוונים כדי למנוע את המשך מעשי הכפייה. א) לפרסם את הדברים בהמשכים בעיתונות של היהדות החרדית, ואז וודאי שההד יהי' יותר חזק. ב) לפנות לנשיא המדינה לבקש הקמת ועדת חקירה.

 

תוכן המכתב:


ב"ה

לכבוד חבר פעילי המחנה התורתי

אחרי תת שלום וברכה נאמנה לכולכם יחד ולכל אחד מכם בפרט, הנני להודיעכם שקיבלתי את גילוי הדעת שלכם והיות שהדברים נוגעים עד הלב ועד בכלל לכן אין אני נמנע מלהעיר אתכם דברים פשוטים.


א) רצוי לפרסם את כל המעשים שנדפסו ב"הדים" וגם את גלוי דעת זה בהמשכים בעיתונות של היהדות החרדית, ואז וודאי שההד יהי' יותר חזק.


ב) יתכן שכדאי לפנות בכתב לנשיא מר בן צבי (בתור איש שאיננו שונא דת ואולי גם אוהב) ולהתחנן לפניו בדברים היוצאים מן הלב ולבקש ממנו שהוא עצמו ייראה להתרומם ממעל למפלגות ולהקים ועדת חקירה בלתי מפלגתית באמת.

 

והנני מתפלל להצלחתכם וחותם בשלום ובברכה
כי יהי' ה' אתכם ובכל אשר תפנו תשכילו
ותצליחו

 

ש.ז. אויערבאך

הדפסשלח לחבר

לתמונות ומסמכים נוספים:

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד
יד לאחים – לא מוותרים על אף יהודי - טל: 03-6154100