הפעל עצור
  • 1
  • 2
  • 3

תדהמה בצרפת לנוכח הרוג יהודי ראשון בשורות דאעש

          

 
אמונה עמוקה בדרך האיסלאם.
צילום: חשבון הפייסבוק של רפאל


תופעה: רק באזור ליון  נמסר, על עשרות בנות יהודיות שהתאסלמו

רפאל עמר (22) מהעיר לונל שבצרפת ציין את חגי ישראל, חגג בר מצווה, והיה בדרך הבטוחה לקריירה בתחום המחשבים. התאסלם ונסחף אחר קיצונים, ובניגוד לדעת הוריו נסע למזה"ת. לפני כחודש נהרג בהפגזה. יהודי צרפת: מדובר בתופעה. יש לציין כי רפאל הוא בן לאב יהודי והוא ואמו עברו תהליך גיור במרוצת השנים.


לפני כחודשיים ב10.10 פרסמו שרותי הביון הצרפתי כי עשרות נערות מצרפת עזבו את ארצן והגיעו לסוריה על מנת להצטרף לשורות המדינה האסלאמית, בהן גם נערה יהודיה - כך חשפו שירותי הביון בפריז.

אך גורם בממשלת צרפת אמר בשיחה עם חדשות 2 Online כי על פי נתונים שאסף משרד הפנים במדינה, ישנם עוד מספר אנשים ממקור יהודי שהצטרפו לשורות הארגון. ונראה שהצעירה היהודייה מצרפת עליה דווח כי התגייסה לארגון המדינה האסלאמית דאע"ש היא ממש לא היחידה.

"זוהי שיחת היום בקהילה היהודית בצרפת ואסור לזרוק שמועות לאוויר ועדיין אין לנו הוכחות חותכות שזה באמת קיים", אמר מאיר חביב, חבר הפרלמנט הצרפתי בראיון לחדשות 2. "משרד הפנים מנסה לאתר את כולן ואת משפחותיהן, גם את זו של היהודייה. אני לא תופס מדוע יהודיה תלך לדאע"ש ייתכן שהיא חצי מוסלמית".

לדבריו, הוא נמצא בקשר עם שר הפנים בנושא הזה וטרם קיבל מידע רשמי או שמע על כך. "אם יש יהודיה שהלכה לדאע"ש זה באמת סוף העולם וזה הרבה יותר מורכב ומסובך", אמר חביב. ".
לפני כחודש (ב11.11) פרסם גדעון קוץ מפריז באתר מעריב השבוע כי .רפאל עמר (22) הוא ההרוג הראשון ממוצא יהודי בשורות ארגון המדינה האסלאמית בסוריה. עמר, שנחשב לאיש מחשבים מבריק, התאסלם לפני ארבע שנים והגיע למזרח התיכון לפני כארבעה חודשים ממולדתו צרפת. הוא הקפיד לשוחח בטלפון מדי יום עם הוריו, שהתנגדו לנסיעתו.

בחודש שעבר, לאחר כמה ימים שלא יצר קשר, הם קיבלו את ההודעה על מותו ב-17 באוקטובר. הוריו של רפאל - לורן, מהנדס מחשבים, ליליאן, פסיכולוגית ילדים - חיים בעיר לונל שבדרום צרפת. הם קיבלו את הבשורה הקשה באמצעות אנשי קשר מוסלמים, שסיפרו כי רפאל נהרג יחד עם שניים מחבריו בהפגזה של צבא סוריה בעיירה דרזור, שנמצאת בשליטת דאע"ש.

המקורות מסרו כי רפאל נקבר בסוריה ולא יהיה אפשר להביא את גופתו לקבורה בצרפת.לנסיבות מותו של עמר כמה גרסאות. לפי אחת מהן, אף שלא היה לוחם, הוא נשלח לעצור את מתקפת צבא סוריה על העיירה ונהרג מפגיעת פגז. לפי גרסה אחרת, מפקדיו החליטו להקריב אותו לאחר שביקש מהם, לפי עצת הוריו, לעבור לשירות מחוץ לסוריה.

רפאל התאסלם בגיל 18 בגלל "פגישה רעה", כדברי אביו, עם חבר נעורים שהפך לעבריין ושיצא לסוריה עם אשתו ההרה. "אני עצמי אינני קרוב לדת. אבל כשרפאל היה נער צעיר הוא השתתף בסדרי פסח ובחגיגות בר מצווה", סיפר.האם ליליאן, שהייתה אז בשלבי גיור מתקדמים, החליטה לשנות כיוון כדי לעזור לבנה ולהבין מה עובר עליו, והחלה להתעניין באסלאם, אך"התאסלמה" רק למראית עין לפי דרישתו.

בדף הפייסבוק של עמר אכן אפשר למצוא אתרי גיוס לאסלאם המסבירים על ה"הארה" ועל המרת הדת, לצד משחקי וידאו ואתרים טכניים מקצועיים וגם התכתבויות עם קרובת משפחה בארץ על בר מצווה של חברים שבה השתתף. למשפחת עמר קרובי משפחה רבים בארץ. לחלקם נודע מה קרה ולחלקם סיפרו עד כה כי רפאל נהרג בתאונת דרכים.

"האירועים בעזה היו נושא לוויכוח בבית. הם הפעילו עליו תעמולה אנטי ישראלית והאשימו אותה בברבריות. אבל נראה לי שזה לא השפיע ושהוא הבין שישראל מגינה על עצמה"..

רפאל נחשב לאיש מחשבים מבריק ועמד להתחיל את השנה החמישית והאחרונה בלימודים לתואר מהנדס בבית הספר הגבוה בעיר מונפלייה. אבל הכרזת ה"חליפת" של דאע"ש במזרח התיכון בסוף יוני מילאה אותו ואת חבריו התרגשות משונה. "הוא בכה כמו ילד, נשמע כהוזה, כמסומם. היה לנו ויכוח קשה", סיפר אביו.

עמר יצא לסוריה ב-21 ביולי, דרך ברצלונה וטורקיה. הוא לא עבר אימוני לוחמה, אך קיבל שם ערבי והוטל עליו למלא תפקידים בתחום שבו היה מומחה - המחשוב. הוא הכין, למשל, את מפקד האוכלוסין שערכה ההנהגה המקומית של ארגון הטרור. כמו כן, תיקן מטוסים זעירים ללא טייס תוצרת איראן שמופעלים על ידי הטלפון. הוא גר עם חבריו במסגרת הסדר מוסלמי של "דאווא", ועזר גם בחלוקת כרוזים ותעמולה בקרב התושבים.

"התאסלמות יהודים ובעקר נשים הופכת לתופעה נפוצה", אומר סמי גוזלן, איש משטרה בעבר ונשיא הועד נגד אנטישמיות.

רק באזור ליון נמסר, לדבריו, על עשרות בנות יהודיות שהתאסלמו משום שהתאהבו במוסלמי ואחר-כך נגררו אל האסלאם הקיצוני. חלק גדול מהם, כמו רפאל עמר, באים מן המעמד הבינוני-גבוה. בספר עדויות של הורים שפורסם לאחרונה סופר על תלמידת תיכון יהודיה שהתאסלמה ותכננה להניח פצצה בחנות של הוריה בשדרת שנז אליזה. עם זאת, מקורות משטרתיים מסרו, כי כרגע אין מידע על צעירים יהודים שנמצאים על סף יציאה לסוריה. 

הדפסשלח לחבר

עוד בחדשות התבוללות מהארץ ומהעולם

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד
יד לאחים – לא מוותרים על אף יהודי - טל: 03-6154100