הפעל עצור
  • 1
  • 2
  • 3

ניוזלטר מס' 24, תשרי תשע"ט

 

  ה'תשע"ח שהיתה:

 12 הסיפורים הבולטים מפעילות יד לאחים לפדיון שבויים בשנה שעברה   

 

 

 תשרי
"הרב שהתנצר" התגלה כאיכר הונגרי שנחשד בפלילים
עם תחילת השנה הוציאה מחלקת ההסברה של יד לאחים את מגזין מס' 7 של 'מחפשים' – כתב העת המיועד לאנשים הבאים במגע עם כתות המיסיון הנוצרי.

         
 
 


תחקיר מיוחד שנחשף במגזין מתחקה אחר עקבותיו של "רב" מהונגריה, שהמיסיונרים מציגים תדיר בכתביהם כמי שהמיר את דתו. התחקיר מסיר את המסכה מפניו של אותו "רב" ומביא מסמכים אותנטיים וציטוטים מספרים ועיתונים מאותה התקופה, המראים כי הוא הועמד למשפט בארה"ב בגין התחזות לרב וכי מדובר באיכר שנמלט מהונגריה לאחר שנחשד בגניבה. אותה דמות שהמיסיונרים כל כך מתגאים בה, ושחלק מהיהודים שהצטרפו לכת הנוצרית הסתמך עליה לא מעט, התגלתה בתחקיר כבדיחה לא מוצלחת.


הכתבה המרכזית במגזין מוקדשת לראיון מיוחד ומרתק עם אחד מבכירי המיסיונרים לשעבר ביוון שפעל להמרת דתם של יהודי המדינה מטעם הכת הנוצרית "היהודים המשיחיים". בסופו של דבר הוא גילה סתירות של ממש בכתובים הנוצריים, הבין את טעותו והתגייר כהלכה עם משפחתו. הריאיון עמו נערך בירושלים, כשחזותו היהודית אינה מסגירה את עברו.


בגיליון מובא גם סיפורה של אישה יהודייה שלאחר נפילת מסך הברזל נגררה על ידי מיסיונרית לנצרות, ועד מהרה הפכה להיות מראשי הכנסייה הפרוטסטנטית הגדולה ביותר בקייב בירת אוקראינה, ובמסגרת זו הביאה יהודים רבים להצטרף לכנסיה. היא מספרת על ההליך שעברו היא ובני משפחתה, שבמהלכו גילו את השקר שבנצרות ונטשו את הכנסיה תוך שהם מוותרים על משכורות עתק וחיי פאר.


ב'מחפשים' מס' 7 מוצגים מדורים נוספים ומרתקים, המוכיחים את אמיתת היהדות. מאמר מיוחד מסביר על המתנה שניתנה לעם ישראל על ידי בורא העולם ושבת שמה. המאמר מסביר לקוראים מדוע יש לשמור על יום השבת כיום מנוחה, מציג את הדרכים לשמור אותה ואת הסיבה לסייגים לשמירת השבת שקבעו חז"ל.


במגזין משולבים גם סיפורי השגחה פרטית, היסטוריה יהודית לאור ממצאים ארכיאולוגיים, כתבות ומאמרים נוספים לטובת היהודים שהלכו שבי אחר הכת המיסיונרית, וגם קטעי קומיקס השמים ללעג את פעילות המיסיונרים ואת הבדיות שהם מפיצים.


'מחפשים' מס' 7 הופץ לאלפי יהודים שנלכדו ברשת המיסיונרית ברחבי הארץ. בין היתר עמדו פעילי יד לאחים וחילקו את העיתון בשערי למעלה מ-150 הקהילות המיסיונריות, לאלו הבאים ליטול חלק בטקסים ובהרצאות.


הגיליונות הקודמים של 'מחפשים' עוררו הדים רבים ובחסדי שמים גרמו ליציאתם של חברים רבים מן הכתות המיסיונריות. על זרי ההצלחה המוכחת של הגיליונות הקודמים, ביד לאחים תולים תקוות גדולות בהתעוררות לתשובה וחזרה ליהדות שיביא גם 'מחפשים' החדש, המורחב והמשודרג. תקופה קצרה לאחר צאת הגרסא בעברית, הודפסה גם גרסא בשפה הרוסית, במטרה להפיץ את המסר ליהודים דוברי רוסית שהמיסיונרים פועלים בקרבם.

 

 חשוון
יד לאחים נאבק בהפצת תקליטור מיסיונרי ששוגר בדואר במאות אלפי עותקים

       

 

 

 

 

ערים שלמות בכל רחבי הארץ הוצפו בתקליטורים (דיסקים) של הטפה לנצרות שמומנו ושוגרו על ידי מיסיונר ידוע מחו"ל.

המידע הראשוני על כך הגיע ליד לאחים מאזרחים שנחשפו לדיסקים שנתחבו בתיבות הדואר שלהם. בשלב הבא פנו אל יד לאחים דוורים רבים בפנייה נרגשת וקורעת לב: מכריחים אותנו לחלק את חומרי ההטפה האלו כחלק מתפקידנו והדבר מעמיד אותנו בדילמה נוראית.

ביד לאחים נכנסו לפעילות מידית. מנהל השטח ביד לאחים, שמעון אברג'ל, ריתק צוותים של פעילים שעמלו במשך שעות ארוכות; בכל אחת מתיבות הדואר באזורים שבהם חולקו הדיסקים, הניחו הפעילים חומר הסברה מתריע נגד השימוש בדיסק והפעלתו. לצד זאת נתלו גם מודעות אזהרה בלוחות המודעות במרכזי הערים.
לפעילים הרבים בשטח הצטרפו עשרות בחורי ישיבה שהתגייסו לפשיטה הלילה וסייעו בחלוקת ההסברה המאסיבית.

במקביל פנו בארגון בפניה בהולה לדואר ישראל, משטרת ישראל ומשרד התקשורת, באמצעות  עו"ד משה מורגנשטרן, מהצוות המשפטי של יד לאחים - בקריאה לבלימת החלוקה ההרסנית המגיעה בצורה של חלוקה המונית בתיבות הדואר, ושאין כל דרך לוודא שילדים לא יחשפו לחומר. בד בבד ביקש מורגנשטרן במכתבו להטות אוזן לזעקת הדוורים שאינם רוצים לתת ידם להולכתם שולל של המוני יהודים תמימים, בניגוד למצפונם.

מורגנשטרן הצביע על כך שעל הדיסק עצמו מופיע כי הוא מיועד לאנשים מגיל 18, אולם הוא מזכיר כי חשיפה של ילד לחומר הטפה מיסיונרי מהווה עבירה על חוק העונשין. "האם המדינה מוכנה כי בניה ובנותיה יהפכו לנוצרים והיא תעמוד מנגד בחוסר עניין? האם דבר עליו אבותינו עלו לגרדום בימים עברו, הופך היום במדינת ישראל לפרט כל כך שולי?" חתם את מכתבו.

ממטה החירום של יד לאחים נמסר כי הפעילות המהירה של אנשי השטח הביאה לכיסוי מלא של הפצת חומר ההסברה בנושא – שהוציא את העוקץ מהניסיון המיסיונרי להוליך שולל את הציבור. הם מציינים עוד כי בין מאות הפניות בנושא שהודיעו על חלוקת החומר המיסיונר, מרגש היה להיווכח בפניות רבות של אנשים הרחוקים משמירת תורה ומצוות בחיי היום יום, אשר הביעו שאט נפש ומורת רוח מההפצה הנואלת. "הפניות האלו מוכיחות כי קיים קונצנזוס רחב בעם בכל הנוגע להתנגדות לפעילות מיסיונרית, ומראות כי לב ישראל ער לה' ולתורתו. על ממשלת ישראל להאזין לרחשי לב הציבור ולאכוף את חוק המיסיון".

 

 כסלו
על ערש דווי העבירה העולה מאיטליה מסר נרגש למיסיונריות: הניחו לי למות כיהודייה

 

          

 

 

הפנייה שהגיעה למחלקה להצלה ממיסיון של יד לאחים, דיווחה על יהודייה בשנות ה-70 לחייה שהחלה להאמין בנצרות.
לדברי הפונה, במהלך שיעור תורה שהעבירה בדימונה סיפרה לה אחת המשתתפות כי מיסיונרים מכת "עדי השם" מנצלים את קשיי ההתאקלמות של שכנתה ט', עולה חדשה מאיטליה. "הם מבקרים בביתה באופן קבוע, מטיפים לה ולאחרונה אף העניקו לה את ה'ברית החדשה' וספרות מיסיונרית נוספת בשפה הצרפתית, בה היא שולטת היטב", אמרה השכנה הדאוגה.


על פניו מדובר היה בפנייה מהסוג שאנשי המחלקה כבר רגילים אליה, אבל בירור קצר העלה שהפעם מדובר בסיפור חמור שבעתיים: פעילת יד לאחים דוברת איטלקית נשלחה לכתובת שנמסרה ויצרה קשר עם העולה החדשה, במטרה לחשוף בפניה את פניה האמתיות של הכת ולהזהיר אותה מפני הסכנה. ט', העולה החדשה, קיבלה את פני הפעילה בסבר פנים יפות ובדרך אגב סיפרה שהיא חברה טובה של "בחורות נחמדות מקבוצת עדי השם" כהגדרתה, ושבדיוק בתקופה האחרונה הן לוחצות עליה להצטרף לכנסיה ולהמיר את דתה.


ט' סירבה לנתק את הקשר עם המיסיונריות שלהשפעתן ההרסנית הייתה נתונה, אך למרות זאת נאותה – כמה מפגשים לאחר מכן - להיענות לבקשת פעילת יד לאחים, ומסרה לה את "הברית החדשה" וחוברות מיסיונריות נוספת שברשותה (ראו תמונה).


אבל תקופה קצרה לאחר מכן, כשהקשר בין השתיים הלך והתהדק, חלה תפנית דרמטית; כשהפעילה הגיעה שוב לביקור, התברר כי ט' אושפזה במרכז הרפואי 'סורוקה' בבאר שבע לאחר שהתמוטטה במפתיע. בדיקות העלו כי המחלה הנוראה מקננת בגופה והרופאים מאבחנים את מצבה הרפואי כקשה ביותר.


הפעילה שמה את פניה במהירות למרכז הרפואי, שם פגשה את ידידתה העולה החדשה ששמחה לפגוש בה ולשוחח עמה. היא נדהמה לשמוע כי המיסיונריות כבר הגיעו ל'סורוקה', התעניינו בשלומה והן מנסות לשדלה בכל כוחן לנטוש את דרך היהדות - תוך שהן לוחצות עליה להמיר את דתה טרם תיפרד מן העולם.


כשמצבה התדרדר עוד, הבינה עובדת יד לאחים כי מדובר במרוץ נגד הזמן והחלה לבקר אותה מדי יום, תוך יצירת קשרים עם רופאי המחלקה במטרה להעניק לה את הטיפול הרפואי המסור והטוב ביותר. בשיחה עם בעלה של ט' היא הופתעה לגלות כי אין לו מושג לגבי זהותן של הנשים שהרבו לבקר את אשתו, ועדכנה אותו לגבי מטרתן האמתית.


יומיים לאחר מכן מצאה הפעילה את מיטתה של ט' ריקה. התברר כי לדאבון לב היא השיבה את נשמתה לבוראה בליל אמש.


כשראתה את בעלה של ט' במהלך ההלוויה, הוא ביקש לספר לה על דבר מה שהתרחש זמן קצר לפני שאשתו איבדה את הכרתה ביממה האחרונה לחייה. "הבטחתי לאשתי שאספר לך על כך", אמר בדמעות. "בשארית כוחותיה היא ביקשה ממני להתקשר למיסיונריות, לבקש שלא ייצרו אתה עוד קשר ולהעביר להן מסר: הניחו לי לנפשי! יהודייה אני וככזו ארצה לעזוב את העולם".


ביד לאחים אמרו השבוע ברגש כי זוהי עדות כואבת אך מוחשית לכך שאף פעם לא מאוחר וכי אין להתייאש משום יהודי.

 

 

 
 טבת
מסכנת חיים מוחשית לחתונה יהודית נרגשת

        

 

 

 

באי החתונה שנערכה באולם אירועים כשר למהדרין בנתניה לא יכולים היו לדעת את הסיפור המטלטל שקדם לחתונה על כל תהפוכותיו. הריקודים השמחים וקולות השירה שבקעו מהאולם לא הצליחו להסגיר את מה שהתחולל בלב בעלי השמחה שלא הייתה אלא סגירת מעגל מרגשת.

רק קומץ אנשים, ובראשם הנשמות הטובות של ארגון הפעילים יד לאחים, היה שותף מלא לדרמה שהתחוללה: עד לפני כשנה הייתה ג', הכלה, נתונה בתסבוכת קשה שאיש לא האמין כי תוכל להיחלץ ממנו בקלות. ההתדרדרות באה בהיסח הדעת. דבר לא הזהיר אותה מפני הקשר המסוכן עם בן מיעוטים משכיל ואינטליגנטי, אך כשהקשר התפתח היא מצאה את עצמה נכנסת לסחרור מהיר, כאשר בן זוגה הצעיר כבר הודיע לה כי מצא עבורם דירה נאה בכפר הערבי בו מתגוררת משפחתו וכי בכוונתו לעבור עמה להתגורר בקרבתם. הוריה של ג' וכל משפחתה היו ממודרים מהסיפור כולו ולא ידעו כלל על סכנה הרובצת לפתחה של בתם.

ביום מן הימים הצטרפה ג' לחוג תורני שנפתח באזור מגוריה ושם פקחה את העיניים והבינה עד כמה מדובר בתהליך מסוכן ופסול. מי שטרף את הקלפים היה הערבי שלא השלים עם ניתוק הקשר ומיהר להתקשר לבית הוריה ולהתלונן בפניהם על היעלמותה. ההורים הגיבו בהלם מוחלט. מכאן ואילך הייתה ג' נתונה למסכת של התעללויות קשות עד כדי איום על חייה. גם המשטרה עורבה בסוד העניין אך נראה היה כי מדובר במחול שדים שאין לו קץ.

המפנה התחולל כשג' אזרה עוז בנפשה ויצרה קשר עם יד לאחים. נפשה נקשרה בנפש העובדת הסוציאלית שהחלה להיפגש עמה בקביעות וליוותה אותה עקב לצד אגודל עד שניתקה כל קשר עם הערבי האלים. גם המחלקה המשפטית של יד לאחים תרמה את חלקה והביאה לצו הרחקה שהוצא כנגדו, שבשלב מאוחר יותר אף הוביל למעצרו. לאחר מסכת של קשר רווי עוצמה ותוכן עם יד לאחים, נישאה ג' כדת משה וישראל לחתן כלבבה ופתחה חיים חדשים.

ביד לאחים אמרו כי סיפורה המרגש של ג' הוא הוכחה ניצחת לכך שאסור להתייאש גם כשנראה שהשמים מתקדרים בעבים. "בסופו של דבר ראינו כאן במוחשיות את דברי חז"ל (במסכת יומא): הבא ליטהר מסייעין אותו".

 


 שבט
קונצנזוס בין יהודים לערבים בנוגע לנישואי התבוללות:
חברי הכנסת הערביים מודים: "לא היינו רוצים שהבת שלנו תתחתן עם יהודי"

 

 
      

 

חבר הכנסת הערבי זוהיר בהלול מדבר נגד נישואי יהודים-ערבים

(מתוך התכנית 'אנשים' קשת 12)

 


חברי הכנסת ערביים ממפלגת "המחנה הציוני" ו"מהרשימה המשותפת" מגלים בראיונות אישיים כי לא היו רוצים שבנותיהם יתחתנו עם יהודים. כך לדוגמא,  בראיון לערוץ 12 אמר חבר הכנסת זוהיר בהלול כי "נישואי תערובת זה לא דבר מומלץ. גם אני לא רוצה שהילדים שלי יתבוללו. אני רוצה שאתם תשמרו את התרבות שלכם (היהודית) ואני אשמר את התרבות שלי. מבחינתי חתן יהודי זה דבר שהוא לא מומלץ".


חבר הכנסת אחמד טיבי אמר בתורו כי הבת שלו תחליט בנושא, אבל החלטתה כבר ברורה: "היא תחליט, והיא תחליט שלא ללכת בכיוון הזה. אני יודע מה דעתה והיא אמרה לי שבחיים היא לא תתחתן עם יהודי".


ביד לאחים הפועל בכל ימות השנה כנגד נישואי התבוללות שכאלו, מזכירים גם כי לפני כשלש שנים התראיינו ראשי השמאל - שמונת חברי מפלגת העבודה הבכירים - חיים רמון, אברהם בורג, עמיר פרץ, יעל דיין, יוסי ביילין, נוואף מסאלחה, חגי מרום וניסים זווילי למוסף 'הארץ', ומלבד בורג, כאשר נשאלו על דעתם בנוגע לנישואי תערובת, כולם שללו זאת. נוואף מסאלחה שדחה את רעיון נישואי ההתבוללות, אף צוטט כמספר מהיכרותו האישית כי "לכפר קרע, היכן שאני מתגורר, חזרו בשנים האחרונות סטודנטים שלמדו בחו"ל והתחתנו עם נשים אירופאיות, וזה כמעט תמיד הסתיים בכישלון". יוסי ביילין, הדומיננטי שבחבורה הפתיע כשאמר: אני הייתי מעדיף שלא. אתה שואל אותי למי אני יותר קרוב ודומה, ליעקב ליצמן או לסאיב עריקאת, אני מרגיש קרוב לשניהם. אבל אם תשאל אותי עם נכדו של מי הייתי מעדיף שאחד מנכדי יתחתן? עם אלה של ליצמן".


חגי מירום אף היה נחרץ בעניין ודחה על הסף את תמיכתו של בורג בנישואי התערובת "ארצה שהילדים והנכדים שלי יתחתנו עם יהודים. אברום שהוא חבר יקר, הלך עד קצה העולם עם התיאוריות שלו. לכאורה הבחירה הבאה שלו תהיה פשוט לקום וללכת מפה...."


הרב שמואל ליפשיץ מראשי יד לאחים – אמר כי "גם ערבים וגם יהודים לא חפצים בנישואי התבוללות. ההתבוללות כורתת את הענף שעם ישראל יושב עליו. העיסוק במניעת התבוללות הוא עניין יהודי פנימי ואין בו גזענות. הטענה שמדובר בגזענות  מגיעה מגורמים בשולי החברה ומהתקשורת". הרב ליפשיץ הוסיף גם כי "חובה להדגיש שבמקביל, הכמות האדירה של הפניות לעזרה שאנו מקבלים כל העת על הכישלון בנישואים מעורבים אלו, מעידה כאלף עדים שהם לא ברי קיימא".

 

 
 אדר
קִיְּמוּ וְקִבְּלוּ הַיְּהוּדִים: יד לאחים בשרשרת אירועים נגד פעילות מיסיונרית בפורים

 

      

 

  

המאבק בין אנשי יד לאחים למיסיונרים מהכת הנוצרית "היהודים המשיחיים" המנסים לצוד כמה שיותר יהודים, לא פסק גם בחג הפורים – חג שמסמל את עמידתו האיתנה של העם היהודי להישאר דבק באמונתו באלוקי ישראל: פעילי יד לאחים שעודכנו מבעוד מועד על כוונות המיסיונרים לערוך אירועים במהלך החג – שנועדו כולם להמרת דת רח"ל, ערכו מגוון פעילויות שנועדו להוות אלטרנטיבה יהודית אמתית, כמו גם לסכל מבעוד מועד את כוונתם הנפשעת של המיסיונרים.


בשבוע שלפני פורים התמקדה הפעילות ברכישת, אריזת ושליחת מאות רבות של משלוחי מנות ליהודים שבחסדי שמיים הוצאו מהכת המיסיון על ידי יד לאחים בשנה האחרונה, או בכאלו שעדיין נמצאים בכת אבל עושים את דרכם החוצה. משלוחי המנות נמסרו אישית לכל אחד מאותם יהודים וביד לאחים ניצלו את המסגרת הזו כדי לערוך אצלם ביקורי בית ולשוחח על חג הפורים ועל הלימוד שיש ממנו לימים אלו – לגלות את נקודת היהדות שלנו ולהתגבר על מבקשי רעתנו...


בחג הפורים עצמו עלתה הפעילות מדרגה, כאשר יד לאחים ערך "משתה פורים" שכלל קריאת מגילה, סעודה ומשתה בארבע ערים שונות בהן ישנה פעילות מיסיונרית מאסיבית. "בכל אחד ממשתי הפורים האלו השתתפו יהודים המתגוררים באותה העיר או בסביבתה, שיצאו מהכת המיסיונרית אודות לפעילות יד לאחים. נוסף עליהם השתתפו בחשאי גם כמה יהודים שעדיין הולכים מידי פעם לפעילות של הכת בערים הללו. פעילות זו מנעה מאותם יהודים להגיע לאירועים שערכו המיסיונרים באותן שעות, תחת מסווה יהודי. לפי התגובות החמות והנרגשות שקיבלנו מאותם משתתפים – אנו בטוחים שגם הם בדרך לעזוב את הכת ולחזור לדרך ישראל סבא" מסכמים בהתרגשות ב'מחלקה להצלה ממיסיון'.

 

 

 


 ניסן
ברוך השב: הצעיר שגדל כמוסלמי חזר ליהדות בזכות יד לאחים

       

 

 

 

 


התמונה שמצורפת לכתבה הזו נראית שגרתית למדי: הכשרת כלים במטבח בבית יהודי אי שם בארץ, אבל הסיפור העומד מאחוריה מרתק ומפעים: ח' (שם בדוי) בן ה-21 שמתגורר בדירה הזו גדל כמוחמד בשכונה ערבית בצפון ירושלים ועבר אליה רק לאחרונה, מחשש לחייו.

ח' נולד כבן יחיד לאם יהודייה ולאב ערבי, כשנה לאחר חתונתם המעורבת. למרבה הצער נפטרה האם באופן פתאומי בגיל צעיר, כשהיה רק בן 6 והיא לא הספיקה לספר לו על המשמעות של להיות בן לאם יהודייה. "גדלתי בבית מוסלמי לחלוטין, דיברתי ערבית והתפללתי 5 פעמים ביום" הוא מספר. "אבי גידל אותי כמוסלמי טוב ומעולם לא הרחיב איתי על מוצאי מצד אימי".

אבל משהו התנפץ יום אחד. ח' שעבד לפרנסתו כפועל בניין במרכז ירושלים, הכיר כמה עובדים יהודים, וכשאחד מהם שמע על מוצאה של אמו, הוא הפתיע אותו והודיע חגיגית כי הוא יהודי לכל דבר. "חשבתי שמדובר בשטויות, אבל הדברים האלו לא נתנו לי מנוח. אני מחובר מאוד לדמותה של אמי, ולכן רציתי לדעת האם אני אכן יהודי כמוה, או שמדובר בשטויות של יהודים שרק נטפלים אלי... חקרתי את הנושא לעומק, והופתעתי. כשגיליתי שהאמת לצדם, הייתי נתון בסערת רגשות. ליתר בטחון בדקתי גם כיצד אני מופיע ברישומי משרד הפנים וכשגיליתי שאני רשום כיהודי, הבנתי שמדובר במשהו שחזק ממני ושאני חייב לעשות אתו משהו. למרות שהחיים שלי היו מסודרים לחלוטין מכל הבחינות, הבנתי שאני חייב לעצור הכול ולבדוק מהי היהדות וכיצד אוכל להתחבר אליה".

ח' ביקש את עזרת אותו חבר יהודי והלה הפנה אותו מידית למוקד החירום של יד לאחים. עם קבלת הפניה, הועבר הסיפור לטיפולו המסור של הרב יואב זאב רובינסון, מנהל המחלה להצלה מהתבוללות והשניים נפגשו עוד באותו היום. "המחלקה שלנו רגילה לטיפולים מידיים במקרים המובאים לפתחה, ותוך שעה קלה מיהרתי לירושלים כדי לפגוש את ח'" מספר הרב רובינסון. הפגישה הזו הפך לקשר חברי של ממש, תוך שהרב מעניק מניסיונו רב השנים לצעירים וצעירות שנתונים במשבר זהות דומה. הם החלו ללמוד יחד ולהעמיק בנושא וח' נחשף לעולם חדש, שהורחק ממנו עד כה בכוח הזרוע. הוא עבר להתגורר בדירה שכורה במרכז ירושלים, החל להתקרב ליהדות ואפילו נפגש עם אמה של אמו ועם בני משפחתה האחרים. "נחשפתי לעולם חדש ומרתק. עולם של קדושה. הייתי מוסלמי די אדוק, אבל לחיות כיהודי זה עולם אחר לגמרי. עולם של קדושה. בכל בוקר כשאני אומר 'מודה אני', אני גם מודה לקב"ה על כך שהוא גילה לי את יהדותי ונתן טעם של משמעות לחיי" הוא אומר.

בשל חשש ממשי לחייו מצד בני משפחתו הערביים, כאמור, החליט ח' לעזוב את ירושלים. יד לאחים עזר לו לשכור דירה טובה בעיר מרכזית בדרום הארץ והדבר הראשון שהוא עשה עם כניסתו אליה, הייתה הכשרת המטבח. "אני רוצה שגם המזון שנכנס לפה שלי יהיה כשר, כפי שדורשת תורת ישראל" הוא מסכם.  

 

 אייר
יד לאחים לשר הפנים: להילחם במיסיונרים מחו"ל כמו באנשי ה-BDS

       

   

 

לקריאת המכתב לחץ כאן

 


בעקבות הקמפיין המיסיונרי של כת 'עדי השם' שנערך במשך חודש וחצי – החל מערב פסח ועד שבועיים לפני חג השבועות בו נטלו חלק קרוב למאה מיסיונרים שהגיעו במיוחד מארה"ב, קנדה ורוסיה שיגר יד לאחים מכתב בהול לשר הפנים ויו"ר ש"ס אריה דרעי בדרישה לאסור את כניסתם של מיסיונרים מחו"ל לישראל.


במכתב נאמר: "בתקופה האחרונה נתונה ישראל שוב תחת מתקפה של מיסיונרים מכת "עדי השם" העוברים מבית לבית בעשרות ערים בארץ. מבדיקה שעשינו עולה כי חלק נכבד הגיעו לארץ במיוחד לצורך הקמפיין מארה"ב, רוסיה וקנדה ...מיסיונרים אלו הצהירו לבטח עם כניסתם כי מגיעים כתיירים, בעוד בפועל הם נודדים מעיר לעיר במטרה להביא להמרת דתם של יהודים. תופעה זו של מיסיונרים המשתייכים לכנסיות זרות, אשר מגיעים לארץ כדי להטיף לעוברים ושבים לעזוב את עמם ואת אמונתם, חמורה מאוד".


את מכתבם לשר חותמים ראשי יד לאחים בקריאה ברורה להשוות את המאבק במיסיונרים למאבק באנשי ה-BDS: "נוכח חופש הפעולה הניתן להם, אנו רואים משנה לשנה עליה תלולה במספר המיסיונרים המגיעים לישראל בשירות המיסיון הנוצרי לכיתותיו השונות, וזאת תוך שהם משקרים כאמור על אנשי ביקורת הגבולות. פעילותם הנפשעת של אותם מיסיונרים זרים מהווה סכנה ליסודות החיים היהודים בארץ. בקשתנו כי משרד הפנים יאבק בהם לא פחות מהמאבק הנחוש, הנכון והמוצלח אשר נערך כנגד אנשי ה-BDS והדוגלים בו".

 

 

 סיון
נחל מפלה מוחצת: קמפיין מיסיונרי מקומם בשכונות החרדיות בירושלים בעלות 1.8 מיליון דולר התרסק מול פעילות יד לאחים

מיסיונרים מהכת הנוצרית "היהודים המשיחיים" שפשטו על ירושלים ושכונותיה החרדיות בקמפיין מקומם ורחב היקף שעלותו מסתכמת בלא פחות מ-1.8 מיליון דולר, נתקלו באנשי יד לאחים שהתכוננו לבואם, והקמפיין המכוער להמרת דת, נחל כישלון מוחלט: מיסיונרים מהכת אשר נמצאים בהליכי חזרה בתשובה ועומדים בקשר עם יד לאחים, העבירו ליד לאחים מבעוד מועד את פרטי הקמפיין המיסיונרי המתוכנן, ואנשי המחלקה להצלה ממיסיון התכוננו כנדרש ויצאו לקרב הסברה מקיף כדי לקדם את פני המיסיונרים ולבלום את הקמפיין שלהם בכל דרך לגיטימית.

 

גולת הכותרת של הקמפיין הייתה חלוקת הספר הנוצרי "הברית החדשה" באידיש בכל השכונות החרדיות, וכיסוי לוחות המודעות בשכונות אלו בכל רחבי העיר במודעות מתוחכמות במיוחד. המודעות עוצבו בסגנון קומיקס, הפופולארי מאוד בציבור החרדי, והדמויות המככבות בו בעלות חזות חרדית מובהקת, כשבפיהם הושמו מסרים מיסיונריים מובהקים. כמו לא היה די בכך, על מנת להוליך שולל, מספרי הטלפון המופיעים במודעות ליצירת קשר – היו מספרי טלפון כשרים, וזאת כדי להסיר כל חשש או רתיעה מהמודעות ותוכנן. בחלק מהמקרים אף נצפו המיסיונרים כשהם עצמם מחופשים לחרדים ונראה כי הם נקטו בצעד זה על מנת להיטמע בקלות ובטבעיות בשכונות החרדיות ולא לעורר כל חשד.

אבל הכוננות של יד לאחים סייעה לעם ישראל להתמודד עם הקמפיין: מיד עם חלוקת הספרות המיסיונרית ותליית המודעות התמימות למראה, הזהירו ביד לאחים את הציבור במגוון דרכים שלא ללכת שולל אחרי ניסיונות התרמית המיסיונרית. וכאילו לא די בכך, תמונות וקטעי וידיאו של המיסיונרים כשהם מחופשים לחרדים, הופצו כאש בשדה קוצים בכל כלי התקשורת החרדיים והציבור הוקיע את אותם מיסיונרים מיד כשניסו להציב שוב את כפות רגליהם בשכונות חרדיות. (ראו סרטון מצורף).  משכך, נאלצו המיסיונרים שלא לצאת עוד למסעות בשור ובעיניים כלות ראו את ההשקעה הכספית והלוגיסטית האדירה שלהם, יורדת לטמיון. 

במקביל פנו ביד לאחים גם אל עיריית ירושלים שפעלה כנגד הפעילות המיסיונרית שנגדה לחוק העזר העירוני – כמו מודעות שנתלו שלא כחוק ושלא ברשות והפרעה לסדר הציבורי בחלק מן המקרים.
מיד לאחים נמסר כי הם מקווים שמפח הנפש ימשיך ללוות את המיסיונרים עוד זמן רב, ויגרום להם לשקול בשנית לפני שהם יוצאים לקמפיין מיסיונרי נוסף – שיסתיים ללא תוצאות.    

 

  תמוז
סמוך לטקס 'הטפת דם ברית': הראשון לציון בירך ילדים יהודים שחולצו מכפרים ערביים 

בטקס מרגש ורב רושם נערך טקס הטפת דם ברית לילדים יהודיים שחולצו לאחרונה עם אמותיהם מכפרים ערביים על ידי פעילי יד לאחים.

קודם לטקס המרגש ביקרו הילדים במעונו של הראשון לציון הגאון הגדול מרן הרב יצחק יוסף שליט"א. הראשל"צ קיבלם במאור פנים והתפעל לראות את היקף ידיעותיהם של הילדים בחומש בראשית. הוא גם נשא דברים בפני האימהות היהודיות וילדיהן, בהם עודד אותם להמשיך את שרשרת הדורות היהודית. "אתם צריכים להיות גאים בכך שזכיתם להשתייך לעם היהודי, ושאתם עומדים לקיים את מצוות הטפת דם הברית. אל תיראו ותמשיכו להתחזק בתורה וביראת שמיים".

 

לאחר ששמע נתונים מראשי יד לאחים על היקף פעילות ההצלה הנרחבת - בדגש על פרויקט החונכות שבמסגרתו כל ילד שמחולץ מכפר ערבי, זוכה לליווי והדרכה אישית של חונך צמוד, קרא הרב "יד לאחים זה בורא נפשות רבות. אתם עושים נפשות רבות ליהדות". הוא גם בירך את יו"ר יד לאחים הרב ישראל ליפשיץ, שיזכה להרבות בפעילות הענפה, כמיטב המסורת המפוארת של הארגון, מאז הוקם על ידי אביו, הגאון הרב שלום דב ליפשיץ זצ"ל. 

לקראת סיום הביקור הביעו האימהות את רצונן להתברך מפי הרב שבניהן יגדלו להיות יהודים כשרים ויראי שמיים, וזכו להתברך על ידו. בסיום הביקור, חילק מרן מיני מתיקה לכל הילדים, תוך שהוא מברך כל אחד מהילדים באופן אישי.

משם המשיכו האימהות וילדיהן למעמד הטפת דם המילה - שנדרשת לפי ההלכה גם למי שעבר 'ברית מוסלמית' –אותה ערך המוהל הרב שמעון דרור הי"ו, כשעל האירוע כולו מנצח הרב משה כהן, מחשובי הפעילים ביד לאחים.

מיד לאחר מכן העניקו פעילי יד לאחים לכל אחד מהילדים, מתנה אישית מהודרת ולאחר שירת "סימן טוב ומזל טוב" שלוותה בריקוד משותף של פעילי יד לאחים עם הילדים, התיישבו הנוכחים לסעודת מצווה שנערכה במקום. משם המשיכו האימהות וילדיהן לקבר רחל ונשאו תפילה שיזכו לחיים טובים ומאושרים בחיק העם היהודי. רגע מרגש במיוחד היה כאשר הן העתירו בתפילה על שאר האימהות והילדים היהודיים הנתונים עדיין בצרה ובשביה ומצפים לגאולתם.

 


 מנחם-אב
התרגשות ביד לאחים: שמחת נישואין של דור שלישי לטמיעה

       

 

 

הרבה זוגות עיניים נצצו באולם שמחות צנוע במרכז הארץ. כל מי שנקלע למקום יכול היה לחוש בהתרגשות המיוחדת של באי החתונה. התרגשות החורגת מעל ומעבר לשמחה טבעית שפוקדת בני משפחה ובעלי שמחה בעתות שכאלו.

נתוני הפתיחה של הסיפור הנוכחי בלתי שגרתיים. הכלה היא בת לאב ערבי ואם יהודייה שהיא עצמה, בת לאב ערבי ואם יהודייה. מי שאינו בקי בנחישות של יד לאחים ובמוטו המוביל את כל אופי הפעילות העיקשת של הארגון, שלא לוותר על שום יהודי – יכול היה להרים ידיים מראש בייאוש. מה כבר ניתן לצפות מדור שלישי לטמיעה? אבל סייעתא דשמיא מופלאה שחברה לדבקות במטרה של הנפשות הפועלות ביד לאחים חוללה את הבלתי יאומן.

מ' שהתגוררה עם הוריה בעיר מעורבת ולמדה בבית ספר ממלכתי שבו למדו יהודים לצד ערבים, יכולה הייתה להמשיך בדרך בה גדלה מאז שנולדה. לבקשת חברה, אותה הכירה במקום העבודה, היא הסכימה ללכת אתה לסמינר סוף-שבוע דתי, מתוך מחשבה שהדבר יהיה בעיקר לצורך נופש בלבד. אבל הכניסה לסמינר פתחה בפניה עולמות שלא היו מוכרים לה. ערב לפני סיומו של הסמינר, פתחה את סגור לבה בפני אחת המרצות וגוללה באוזניה את סיפור חייה הקשה: ילדות בשכונה ערבית והצקות בלתי פוסקות מצד המשפחה הרחבה והשכנים שכינו אותה יהודייה, למרות הוותק הכפול שצברה המשפחה בסביבה הערבית.

זה היה השלב שבו יד לאחים נכנס לתמונה לאחר שמארגני הסמינר החליטו להפנות אליו את המשך הטיפול בבת ישראל שניצבה על פרשת דרכים. עובדת סוציאלית עתירת ניסיון מהצוות המקצועי של יד לאחים יצרה קשר עם מ' והציעה לה להיפגש. מ' נרתעה תחילה ואף סיפרה את הסיפור לאמה. האם ניסתה להניא תחילה את הבת מהצעד. אין סיכוי שיוכלו לעזור לך, אמרה לה בייאוש. אבל מ' החליטה להעניק לכך הזדמנות.

המפגש הוביל לסדרה של פגישות ושיחות נפש. מ' החלה ללמוד יהדות ברצינות כנה. ככל שהתקדמו הלימודים שלה היא התוודעה לאושר והעושר שמצפים לה בעם שלו היא שייכת. בהוראת הרבנים שנכנסו לתמונה, לנוכח כל כברת הדרך שעברה עליה מאז לידתה, עברה מ' תהליך השבה ליהדות בבית הדין ופתחה בחיים חדשים.

בסופו של דבר קרה הבלתי יאומן ומ' ניצבה כאמור תחת החופה לצד החתן, בעל תשובה ובן טובים, שבקול נרגש קידשה לנגד עיני הרב, העדים וצוות נבחר של פעילים, בני משפחת יד לאחים, כדת משה וישראל.

במחלקה להצלה מטמיעה של הארגון אמרו: "איננו מתכוונים להסתפק בהצלת הבת ועלייתה על דרך המלך. בסייעתא דשמיא לא נוותר עד שנצליח לברך על המוגמר ולהחזיר גם את בני משפחתה לעם ישראל". בכך ניתן רמז להמשכו של פרויקט ההצלה המשפחתי, שפעילי יד לאחים כבר עמלים עליו ואשר פרטיו טרם הותרו לפרסום.  

 

 אלול
בעזרת 'אבו חאדר' מהמחלקה החדשה ביד לאחים:
בגיל 50, היהודי שנולד למשפחה ערבית-נוצרית בצפון - חגג בר מצווה מרגשת בכותל

 

      

 

 

 

עיניו של א', זלגו דמעות בשעה שמשתתפי המניין שנערך בשעת בוקר מוקדמת ברחבת הכותל המערבי, פצחו בשירת "סימן טוב ומזל טוב" וסחפו אותו לריקוד סוער.


הכול החל לפני 50 שנה, כשא' נולד למשפחה ערבית-נוצרית המתגוררת בעיר נצרת. "אימי יהודייה" הוא פותח את סיפורו "סבתי נולדה למשפחה יהודייה ענפה בפולין, ובתקופת השואה הגרמנים הרגו את הוריה ואחיה. היא היחידה ששרדה מכל משפחתה אחרי שהתחבאה מתחת למיטה בזמן הסלקציה. אמא שלי, בתה היחידה, נישאה בארץ לערבי-נוצרי ונולדו להם שישה ילדים. לפני כמה שנים, אחת מאחיותיי חזרה ליהדות והתנתקה מהמשפחה. תקופה לאחר מכן רציתי גם אני לחזור לדת אבותיי, אבל לא ידעתי כיצד. מישהו הביא לי את המספר של יד לאחים, וכך נוצר הקשר עם 'אבו חאדר'".


'אבו חאדר' הוא שמו המבצעי של איש יד לאחים, דובר ערבית ברמת שפת אם, שמלווה ועוזר לבני הדור השני והשלישי לטמיעה לחזור ליהדות.


א' ו'אבו-חאדר' החלו ללמוד את יסודות היהדות בחשאי, ולאחר תקופה קצרה גמלה החלטה בליבו לנטוש את אורח חייו הנוצרי. הוא גם הודיע שבכוונתו לעזוב את אשתו וילדיו הגויים ולחזור ליהדות בלב שלם.


משם הייתה הדרך קצרה לחגיגת בר המצווה שערך כאמור יד לאחים לא' בכותל המערבי. מניין של פעילי ומתנדבי יד לאחים ובראשם 'אבו חאדר' קיבלו את פניו בכותל המערבי, עזרו לו להתעטף בטלית ולהניח את התפילין המהודרות שרכש עבורו יד לאחים, והוא עלה לתורה וחגג את בר המצווה שלו באיחור של 37 שנים. מאוחר יותר עלתה הפמליה ללשכתו של רב הכותל והמקומות הקדושים, הרב שמואל רבינוביץ שליט"א שקיבל את א' בסבר פנים יפות ובירך אותו.


א' עצמו נרגש מאוד מחזרתו ליהדות. "אני מודע  לעובדה שהמשפחה שלי ושערבים שאני מכיר יכולים לפגוע בי, אבל אחרי שאשיג את הניירות הנדרשים ואהיה יהודי באופן רשמי, לא יהיה אכפת לי מאף אחד ואצהיר על יהדותי בגלוי. ממי וממה אני צריך לפחד?" הוא אומר בגאון.


"אני רוצה לחיות כיהודי ומודה לה' שחזרתי לדת אבותיי - שאותה אני אוהב כל כך. שנים רציתי לחזור ועכשיו אני יודע שעשיתי את הצעד הנכון. ובכלל, אחרי הבר מצווה בכותל נסעתי לאמא שלי, היא נישקה אותי ואמרה 'זה המקום הנכון, אתה צריך להיות שם ולא כאן'".


א' גם לא חוסך שבחים מהטקס המרגש בשריד בית מקדשנו. "הרגשתי שהכותל הוא המקום שלי. הבית האמתי. האנשים של יד לאחים וכל המתפללים האחרים שהיו שם התנהגו אלי כמו אחים ואהבו אותי בלי שידעו מי אני. הרגשתי שזו המשפחה החמה שלי. אני עד עכשיו המום מכך".

הרב שמואל ליפשיץ, מראשי יד לאחים אומר כי בר המצווה הזו היא סנונית ראשונה של המחלקה המיוחדת לטיפול ושיקום יהודים שרוצים לשוב לעמם, בניהולו של 'אבו חאדר'. לדבריו "ביד לאחים עושים הכול להשבת יהודים נידחים אלו ובסיוע להם בכל הנדרש. אנו לא מוותרים על אף אחד".


הדפסשלח לחבר

עוד חדשות בקצרה...

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד
יד לאחים – לא מוותרים על אף יהודי - טל: 03-6154100